Type Here to Get Search Results !

Cenaze evinden verilen yemek caiz midir ?

Kıymalı pide
Cenaze evinde verilen ya da yenilen yemek caiz midir?

Son 10-15 yıldır aileden birinin ölümüyle sarsılan yakınları, acılarının yanına bir de yemek verme, misafirleri ağırlama telaşı ve sıkıntısına düşmeye başladılar.

Taziyeye gelen eş, dost, akrabalar cenaze sahiplerine, yalnız olmadıklarını, acılarını paylaşmaya  ve onlara bu acı günlerinde destek olmaya geldiklerini göstermek maksadıyla orada bulunurlar. Merhum veya merhumenin arkasında bir dua, bir fatiha okuyalım diye toplanılır, acılar paylaşılır.

Eskiden ilk gün helva kavrulur, dualar edilir, kalabalık dağılırdı. Helva işini yine komşular veya uzak akrabalar organize ederdi. Son zamanlarda ortaya çıkan, taziyeye gelen misafirlere (en azından) pide-ayran ikram edilmeye başlandı. Halbuki Türk gelenek ve göreneklerinde, cenaze sahibi değil, cenazeye gelenler cenaze sahibinin karnını doyurmakla sorumluydu. Yakın komşulardan yemekler hazırlanır, cenaze sahipleriyle beraber oturulur yenirdi. Şimdilerde tam tersi. Muhtemelen bu yeni âdet, sonradan görme bir zenginin çıkardığı gösteriş maksatlı davranıştan topluma yayılmıştır.

Dinen bir sakıncası olmadığını, fakat gelenek ve göreneklerimize aykırı bir davranış olduğunu söyleyebilirim.

Tags: Cenaze evinde verilen ya da yenilen yemek caiz midir?

Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.