Type Here to Get Search Results !

Enerjiden tasarruf etme yolları

Enerji tasarrufu
Enerjiden tasarruf etmek için aşağıda yazılı 11 maddeyi uygularsanız, faturalarınız %10-%20 arasında daha az gelir.
1-Kapı ve pencerelerdeki aralıklar kapatılarak kış mevsiminde ısı ve yaz mevsiminde ise serinlik kaybı önlenmelidir.

2-Evdeki tüm ampuller düşük enerjili ampullerle değiştirilmeli, LED veya floresan aydınlatma sistemleri tercih edilmelidir.

3- Az kirli veya az miktardaki çamaşırlar ekonomik programda yıkanmalıdır. İhtiyaçtan fazla su ısıtılmamalıdır. Böylece enerji tüketimi azaltılabilir.

4- Ütünün termostatı kumaş cinsine göre en düşük seviyeye ayarlanmalı ve ütüleme işlemi bitmeden 5 dakika önce ütü fişten çekilmedir. Televizyon, DVD oynatıcı, müzik seti gibi cihazlar bekleme konumunda da elektrik tükettiği için tamamen kapatılmalıdır.

5- Kullanılan tencere ve tavanın çapı, elektrikli ocağın çapından daha büyük olmalıdır. Böylece ısı kaybı engellenebilir.

6- Evdeki lambalar odaların köşelerine yerleştirilmelidir. Böylece ışık köşe duvarlardan yansıyıp daha çok yayılabilir.

7- Fırının kapağı sık sık açılıp kapatılmamalı veya uzun süre açık bırakılmamalı. Kapak her açıldığında içerideki ısı 10ºC azalır.

8- Sıvıların ağızları kapatılarak, yiyecekler de saklama kabında buzdolabına konulmalı. Ağzı kapatılmamış sıvılar ve korunmamış yemekler saldıkları nem nedeniyle buzdolabının fazla enerji harcamasına neden olur.

9- Saçlar havlu ile iyice kurutulduktan sonra saç kurutma makinesi kullanılmalıdır.

10- Bulaşıklar için en verimli yıkama sıcaklığı 50°C olduğu için bulaşık makineleri bu sıcaklıkta kullanılmalıdır.

11- Elektronik sayaç kullanıcısı iseniz ve elektrik kullanımınız serbest tüketici limitinin altında ise tek zamanlı ya da çok zamanlı kullanımı tercih edebilirsiniz. Tek zamanlı / çok zamanlı kullanım ile ilgili detayları aşağıda bulabilirsiniz. Elektrik sayacınız tek zamanlı ise enerji tüketiminiz tek birim fiyat üzerinden, çok zamanlı ise gündüz, puant ve gece olmak üzere 3 zaman dilimine göre farklı birim fiyatlar üzerinden hesaplanmaktadır.23:00 - 07:00 saatleri arasındaki elektrik kullanımınız gün içindeki diğer saatlere göre daha yüksek ise, çok zamanlı kullanımı seçerek tek zamanlı kullanıma göre faturanızda tasarruf sağlayabilirsiniz.

TAGS: Enerji tasarrufu için öneriler, nasıl enerji tasarrufu yapabilirim, enerjiden nasıl tasarruf edebilirim
Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.