Type Here to Get Search Results !

Çocuğun gelişimi için nasıl davranmalıyız ?

Tags: Çocuğun gelişimi için nasıl davranmalıyız ?


Çocuk gelişimi
Bu konu hakkında uzun uzadıya kitap yazılabilir. Özet olarak şunları söyleyebiliriz.

1- Çocuğunuzu sevin ve bunu ona gösterin: Ona sevginizi sadece sözle değil, davranışlarınızla hissettirin.
2. Çocuğa saygılı davranın: Her canlının yaratılış özellikleri vardır. Çocuk, bir şeyden anlamaz demeyin. Sizin anlamadığınız veya kastettiğinizi çocuk anlar. Yetişkin birine nasıl davranıyorsanız, çocuğa da öyle davranmaya çalışın.
3. Nitelikli ilgi gösterin: Elinizde cep telefonu veya bilgisayarla uğraşırken, çocuğunuz size bir şey söyler veya bir hareket yapar, örneğin gelir boynunuza sarılır ya da omzunuza vurur. Bu hareketi sizden ilgi istediğinin göstergesidir. Yani der ki; "Anne/baba bana bak, benimle ilgilen." İşte o an elinizde ne varsa bırakıp, çocuğunuzla ilgilenin, baştan savmayın.
4. Çocuğunuzla oynayın: Çocuk bir çok şeyi oyun yoluyla öğrenir ve motor becerilerini bu şekilde geliştirir. Eline verdiğiniz topu size veya başka bir nesneye doğru atarak, eline keskin olmayan bir makası verip, bir resmi veya şekli kestirerek bu becerileri geliştirebilirsiniz.
5. Çocuğun yanında eşinizle tartışmayın: Her tartışma, çocuğu psikolojik olarak gerilemesine ve mutsuzluğa iter. Eşe yapılan şiddet ise, çocuğun saldırgan bir kişiliğe evrilmesine ya da pısırık olmasına neden olabilir. 
6- Eşinizle ortak kararlar alın: Çocuğa nasıl davranılması gerektiği, hangi durumlarda kimin ilgileneceği, çocuğun yaptığı yanlışı düzeltmek isterken, eşlerden birinin çocuğa vereceği eğitimi diğer eşin tam tersini yapması gibi.
7- Birlikte zaman geçirin: Akşam olmuş, baba yorgun, televizyon karşısında uyukluyor. Anne mutfakta yemek, çay, bulaşıkla uğraşıyor. Çocuk ise kendi dünyasında oyunlar üretiyor (üretebilirse). Eşler birbirine destek olmak zorunda. Annenin işi varsa baba, babanın işi varsa anne çocuğu ihmal etmemelidir. Hafta sonları beraber parklara, oyun alanlarına ya da çocuk etkinliklerine götürülerek çocuğun sosyalleşmesi geliştirilebilir.

Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.